Dobrze znany polskiej publiczności region przedstawiony zostanie w formie nieco odmiennej od tradycyjnej. Naturalnie skład kapeli oparty na instrumentach smyczkowych zostanie zachowany, jednak taniec wprowadzi widza w element zaskoczenia.
Znany i lubiany „Hajduk” przedstawiony będzie w formie zabaw dziecięcych z linką. Stroje pozostaną kompatybilne z ideą i pojawią się na scenie jedynie żywieckie stroje pasterskie, charakteryzujące się swobodnym krojem, stonowanymi barwami, ale też rzadko widywanymi kożuchami bez rękawów zdobionymi aplikacjami z kolorowych sznurków.
W koncercie weźmie udział około 60 dzieci uczęszczających do szkół podstawowych w Poznaniu i okolicach, takich jak Czerwonak, Koziegłowy, czy Baranowo. Wśród tancerzy Zespołu Folklorystycznego „Mali Poligrodzianie” są nie tylko dzieci pracowników Politechniki Poznańskiej, ale także dzieci zapoznane podczas akcji charytatywnych, czy audycji edukacyjnych.
Dzięki temu Zespół zapewnia dzieciom dostęp do uczestnictwa w kulturze na poziomie egalitarnym i otwiera się na coraz to nowsze środowiska, pomagając rozwijać kolejne pokolenia wrażliwych artystycznie i odpowiedzialnych ludzi. To właśnie w sposób unikatowy pokazuje trafność i piękno metaforyki bogactwa korzeni, które jako folklor i tradycja nadają sens istnienia kolejnym pokoleniom, zaś jako dorobek artystyczny Zespołu tworzony przez kolejnych pasjonatów i ekspertów, otwiera go ku kręgom społecznym dotychczas nieosiągalnym, bądź wykluczanym.